Home stínění

Stínění skleníků

 

stineni1

Firma Clauhan s.r.o. je zástupce švédské firmy AB Ludvig Svensson zabývající se
výrobou stínících a tepelně izolačních materiálů.

 

stineni

 

Stínící a tepelně izolační systémy pro skleníky jsou v současné době nezbytnou
součástí pěstování ve sklenících. Nové generace stínících materiálů, kombinace specificky
složeného polyesteru a hliníku, švédské firmy AB Ludvig Svensson umožňují řešit
současně několik problémů.

 

Stínění – clony umožňují regulaci zastínění dle zvoleného typu materiálu od 15% do 99,9%. Kombinací clon lze dosáhnout optimalizace energetické úspory a stupně zastínění.

 

Vlhkost – při vydatné zálivce a zatažené cloně se rychle zvyšuje vlhkost ve skleníku a vzniká nebezpečí kondenzace. Díky struktuře stínící látky má spodní strana dobrou absorpci vlhkosti a dostatečnou propustnost pro odpar. Díky tomu je riziko zakapávání ze clon minimální.

 

Teplota – clony aplikované na střechu a stěny odstraňují horizontální teplotní rozdíly a zvyšují výnosy při stejných vnitřních teplotách. Největší výhodou nových clon je velká energetická úspora 43% - 75% v porovnání se skleníkem bez stínění což při současných cenách tepla zaručuje rychlou návratnost investice. Ze zkušeností holandských pěstitelů, kde je mírnější klima než v České republice, vyplývá, že použitím clony s energetickou úsporou 43% dochází k ročnímu snížení spotřeby zemního plynu okolo 15 m3/m2 plochy skleníku.

 

K dispozici jsou clony nejen pro vnitřní použití, ale i clony pro venkovní použití. Tyto clony slouží nejen jako stínící, ale i jako ochrana před deštěm, kroupami a silným větrem. Záruční doba fólie je 5 let pro vnitřní a 3 roky pro venkovní materiály, praktická životnost je 10 let a více. Montáž stínících systémů je možná do nových tak i již existujících starších skleníků např. typ LUR a do fóliovníků.